O nas

Tworząc “Na Szlaku” kreujemy przestrzeń, gdzie młodzi ludzie bezpiecznie spędzą wakacje, budując relacje z rówieśnikami.

My stwarzamy do tego sprzyjające warunki – pod namiotami, w domkach czy na łódkach.

Co nas wyróżnia


Dzięki niewielkim grupom możemy nawzajem poznać się z naszymi podopiecznymi i budować obozową społeczność. To pozwala nam zatroszczyć się o uczestników i ich potrzeby, a młodym ludziom daje szansę na stworzenie relacji i wieloletnich przyjaźni.

Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa obozowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z młodymi ludzi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.

Relacje bez presji. Czyli jaka jest nasza misja

„Na szlaku” to miejsce stworzone z myślą o nastolatkach, bo w tym wieku to właśnie grupa rówieśnicza staje się dla kluczowym środowiskiem rozwoju. Kiedy jednak znaczna część życia przeniosła się do Internetu, my chcemy wspierać młodych ludzi w budowaniu relacji opartych na wspólnym spędzaniu czasu i działaniach w realu. I to właśnie dzieje się na naszych obozach.

Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że to co daje młodym ludziom poczucie bezpieczeństwa, to odpowiedzialni dorośli, którzy wyznaczą granice, szanując podmiotowość nastolatków. Podczas naszych wyjazdów dorośli są częścią społeczności, opiekunami, a nie „tylko” wychowawcami. Rozmawiają z uczestnikami, towarzysząc im w obowiązkach i zabawie, tworząc przestrzeń do wymiany doświadczeń i umiejętności. Dzięki temu młodzi ludzie mogą rozwijać swoją samodzielność i poczucie sprawstwa.

Wierzymy, że tworzone przez nas obozy są dobrym startem w dorosłość, przygotowaniem do pierwszych samodzielnych wyjazdów i nauką odpowiedzialności. Wspólnie tworzymy listy zakupów, a potem gotujemy i po sobie sprzątamy, podczas zebrań i kręgów rozmawiamy i decydujemy czym będziemy się zajmować.

Jak wyglądają obozy?

Obozy dla dzieci i młodzieży tworzy już od 10 lat, organizujemy zimowiska i wyjazdy letnie. Naszą specjalnością są obozy wędrowne, łączące wypoczynek z aktywnością fizyczną. W trakcie takich wyjazdów, chcemy też dać młodym ludziom chwilę wytchnienia od przebodźcowanego środowiska, w którym na co dzień żyją. Dlatego stawiamy na obozy bez smartphonów, natłoku zajęć, pośpiechu i sztywnego planu. Skupiamy się na byciu tu i teraz i dopasowywaniu aktywności do potrzeb grupy. Zależy nam, aby wakacje były okazją do odpoczynku i regeneracji.

Zależy nam na tym by tworzyć obozową społeczność. Każdy dzień zaczynamy i kończymy wspólnie. Co to znaczy? Każdego poranka spotykamy się na zebraniu, podczas którego każdy z uczestników ma możliwość powiedzenia o tym jaką ma energię na dany dzień i co miałby ochotę robić. Wieczorami z kolei spotykamy się w kręgu by podsumować to co spotkało każdego z nas od pobudki aż do wieczora, Jest to również przestrzeń do rozmowy o obozowych relacjach. o tym co jest przyjemne ale tez co może być trudnego np. w dzieleniu wspólnej przestrzeni.

Czego dzieci i nastolatki mogą spodziewać się na obozie?

  • Uczestnicy naszych wyjazdów nie zabierają ze sobą telefonów i tabletów (my też używamy ich tylko w razie potrzeby, w sprawach organizacyjnych).
  • Zamiast konkursów i zawodów proponujemy im zabawy i rozmowy.
  • Dzieci i nastolatkowie nie doświadczą przymusu czy presji, staramy się tak układać aktywności, aby unikać pośpiechu i stresu.
  • Dbamy o ich komfort, dzieci mają obowiązki, ale nie spotkają się z surowością czy karami ze strony dorosłych – budujemy relacje na zaufaniu, a nie na dyscyplinie.
  • Uczestnicy wyjazdów nie będą wyręczani w załatwianiu swoich spraw, ale zawsze mogą liczyć na wsparcie dorosłego – słowem i czynem. Zależy nam, żeby młodzi ludzie nie czuli się osamotnieni w ważnych dla siebie sytuacjach i wyzwaniach.
  • Społeczność – każdy głos ma znaczenie, bierzemy nawzajem pod uwagę swoje uczucia i zdanie, dzielimy się zadaniami i wspólnie cieszymy z sukcesów. Rano rozmawiamy o tym na co mamy ochotę i jak zaplanować dany dzień, wieczorem spotykamy się w kręgu i dzielimy się swoimi przeżyciami i refleksjami.

Nasz zespół

Dbamy o nasz zespół i współpracujemy jedynie z osobami, którym ufamy! Szczegółowo projektujemy każdy wyjazd. Ponieważ nie jesteśmy masowym organizatorem kolonii bardzo dużą uwagę przykładamy do doboru kadry na nasze obozy.

Zależy nam na tym by opiekunami podczas wyjazdów były osoby, które będą dbać o bezpieczeństwo, pilnować granic i zasad, jak również umieć się bawić i nawiązywać relacje z młodzieżą oparte na zaufaniu i szacunku.

Współpraca ze stałym zespołem pozwala nam dbać o szczegóły, mieć czas dla dzieci i nastolatków oraz móc wyczerpująco odpowiadać na pytania rodziców.