Psychologia nastoletniego gniewu. Jak pomóc sobie i swojemu dziecku.

Złość jest naturalną emocją, którą przeżywa każdy z nas. Jednak nastolatkom może być trudno, wyrazić ją w zdrowy sposób. Będąc rodzicem ważne jest, aby pomagać nastolatkom, znaleźć konstruktywne sposoby wyrażania złości i nauczyć dzieci, jak sobie z nią radzić. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak pomóc nastolatkom wyrażać złość w zdrowy sposób. 

Gniew jest normalną emocją nastolatków, ale może stać się problematyczny, gdy zaczyna zakłócać ich codzienne życie. Ważne jest, aby rodzice rozumieli psychologię stojącą za gniewem nastolatków i wiedzieli, jak mogą pomóc swoim dzieciom, w radzeniu sobie z nim.

INSTRUKCJA OBSŁUGI NASTOLETNIEJ ZŁOSCI.

Nastolatki przeżywają złość zdecydowanie częściej, niż większość dorosłych. Jest to spowodowane, wzmożonym w czasie dojrzewania, dążeniem do niezależności i budowaniem granic osobistych. Złość jest uczuciem niosącym dużo energii. Gdy się złościmy, zaangażowany jest cały nasz organizm. Młodzi ludzie mogą nie rozumieć pobudzenia, jakie pojawia się w ich ciałach. Mogą również nie wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim poradzić. Zatrzymana i niewyrażona złość, może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym depresji i zachowań autoagresywnych. 

NIE BLOKUJ WYRAŻANIA ZŁOŚCI

“Złość piękności szkodzi”, ale czy na pewno? Gdy wyrażamy złość, informujemy innych o naszych granicach i potrzebach. Są to ważne informacje, które pomagają budować bliskie relacje. Nie musisz bać się złości swojego nastolatka. To uczucie – jak każde inne. Mimo, że czasami silne w końcu minie. Brak zgody na czucie lub wyrażanie złości, może prowadzić do skierowania jej ku sobie. Młodzi ludzie doświadczają wtedy nieprzyjemnych, czasem krytycznych, myśli na swój temat. Zamiast zabraniać złoszczenia się, pomóż nastolatkowi kierować złość do osób, które ją wywołują oraz naucz, jak wyrażać ją w zdrowy sposób.

ZŁOŚĆ NASTOLATKA UDZIELA SIĘ CAŁEJ RODZINIE

Rodziny i pracownicy instytucji, w których są nastolatki z reguły przeżywają dużo złości. Nastoletnia złość udziela się innym osobom i zwiększa ogólne poczucie rozdrażnienia i zdenerwowania. Młodzi ludzie przenoszą też złość na inne osoby. Szczególnie wtedy, gdy nie mogą wyrazić jej bezpośrednio. Nastolatek, który zezłościł się na nauczyciela i nie wyraził tego w szkole, ma spore szanse wejść w sprzeczkę z rodzicem w domu. Złość szuka wyrażania dlatego tak łatwo przenosi się na innych. Młodzieży, łatwiej jest wyrażać złość w relacji z najbliższymi, niż robić to wobec rówiesników lub nauczycieli.

BĄDŹ KONTENEREM NASTOLETNIEJ ZŁOŚCI

Są takie uczucia, które potrzebują być przeżywane przez więcej niż jedno serce. Tak bywa również ze złością. Szczególnie dotyczy to nastolatków, którzy doświadczają jej bardzo dużo. Nastolatki potrzebują, żeby rodzice wytrzymywali ich złość. Gdy sami odczuwają ją tak silnie, że trudno im wytrzymać, potrzebują dorosłego, który doświadczy tego razem z nimi. Nastoletnią złość trzeba pomieścić i wytrzymać. Pomocne może być kilka głębszych oddechów i wiedza o tym, że nastolatki właśnie tego potrzebują. Gdy atmosfera uspokoi się, pomóż sobie by opróżnić swój “zbiornik na złość”. Pomocna może być rozmowa z bliską osobą, aktywność fizyczna lub spisanie swoich myśli i uczuć w notesie. 

POMÓŻ ZNALEŹĆ ZDROWY SPOSÓB WYRAŻANIA ZŁOŚCI

Dla zdrowia każdego człowieka, bardzo ważne jest znalezienie zdrowych sposobów, na wyrażanie uczuć. Dotyczy to także złości. Nastolatki powinny rozumieć, że pobudzenie, które doświadczają to właśnie złość i wiedzieć jak mogą je wyrazić. 

Pomocne w wyrażaniu złości są:

  • Nazwanie uczucia – “Chyba się złościsz…”, “Wygląd na to, że jesteś wściekła…” pomaga zrozumieć co się ze mną dzieje.
  • Skierowanie złości do konkretnej osoby – “Na kogo się złościsz?”, “Chyba jesteś wściekła na panią od matematyki…”.
  • Wypowiedzenie złości – “Co powiedziałbyś tej osobie…”, “Czego nie mogłaś jej powiedzieć, a miałabyś ochotę”.
  • Wyrażanie uczucia przez ruch, w bezpieczny sposób. Pomocne może być tupanie, skakanie, krzyczenie, płacz, zaciskanie dłoni, rzucanie poduszkami, uderzanie w worek treningowy, bieganie i inne.
  • Wyobrażenie sobie jak wyrażam złość do osoby, jakby był to kadr z filmu. W sytuacji, gdy nastolatek zna różnicę miedzy fantazją, a rzeczywistością. 
  • Wykonanie rysunku swojego uczucia do danej osoby lub zapisanie myśli i uczuć w notesie.

Gdy nastolatkom, trudno znaleźć zdrowy sposób wyrażania złości, potrzebna jest pomoc specjalisty. Psychoterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów pomocy nastolatkom z gniewem. Może nauczyć je rozpoznawania i wyrażania emocji w zdrowy sposób, a także dostarczyć narzędzi, które pomogą im radzić sobie w trudnych sytuacjach. Ponadto rodzice powinni również dołożyć starań, aby stworzyć bezpieczne i wspierające środowisko w domu, w którym nastolatki czują się swobodnie, wyrażając swoje uczucia i omawiając problemy, które je niepokoją.

OBSERWUJ SWOJĄ ZŁOŚĆ.

Pomocna dla nastolatka będzie też uważność rodzica na własną złość. To ważne, żeby przyglądać się, jak radzimy sobie ze złością w naszym domu. Czy zostawiamy miejsce na takie uczucie, czy raczej blokujemy je i boimy się go. Nastolatki uczą się jak wyrażać złość obserwując rodziców. Dlatego ważne, aby przyglądać się jakie sposoby na radzenie sobie ze złością, sami prezentujemy.