Rejs po Mazurach

OBÓZ WĘDROWNY

ŻEGALRSKI REJS PO MAZURACH

Podróżniczki i Podróżnicy!

Niedługo znów wypłyniemy na Mazurskie Jeziora. Będziemy łapać wiatr w żagle, podziwiać mazurską przyrodą oraz próbować swoich sił za sterem. Na dwa tygodnie naszym domem staną się żaglówki. Wspólnie będziemy gotować, spędzać czas, oraz odwiedzać duże porty i małe przystanie. Ten obóz to świetna okazja do zaprzyjaźnienia się z żeglarstwem lub po prostu spędzenia czasu na wodzie jeśli już wiesz, że to lubisz.

Zapowiada się pysznie!

Do udziału w Rejsie zapraszamy młodzież w wieku 12 – 16 lat.

Rejs po Mazurach to obóz dla osób o różnym poziomie doświadczenia żeglarskiego. Zapraszamy zarówno nastolatków, dla których będzie to pierwszy kontakt z żaglami, jak i zupełnie już wprawionych wodniaków, którzy chcą zdobywać dalszą praktykę.

W obozie wezmą udział 22 osoby.

Nasz rejs znów rozpoczniemy w małym porcie żeglarskim Piękna Góra, położonym nieopodal Giżycka. Zaokrętujemy się tam na 3 łódki, a w każdej z nich na podwójnych kojach zamieszka 6 – 8 nastolatków. Łódkę poprowadzi sternik – wychowawca posiadający doświadczenie w samodzielnym pływaniu po Mazurach i nie tylko oraz patent żeglarski.

W trakcie rejsu podzielimy się obowiązkami. Zadbać będziemy musieli o zakupy, czystość na pokładzie i posiłki. Podzielimy się więc na wachty, które każdego dnia będą wymieniać się obowiązkami.

Rejs trwa dwa tygodnie i odbędzie się w terminie: 16 – 29 lipiec 2023

Wypełniając zgłoszenie online dołącza się do grona członków wspierających Stowarzyszenia Półpiętro oraz Klubu Młodego Podróżnika prowadzonego przez Fundację Dobrych Relacji.

PROGRAM REJSU

Każdego dnia po śniadaniu ruszać będziemy w trasę, wiodącą przez kolejne mazurskie jeziora, korzystając z opalania, kąpieli, wspólnych rozmów i próbując swoich sił za sterem.

Popołudniu dopłyniemy do jednego z portów, przystani, bądź jednej z samotnych kei. Od czasu do czasu staniemy też zupełnie poza portem, żeby doświadczyć odgłosów lasu, trzasku samotnego ogniska i umyć się w jeziorze. 

Co będzie się działo:

  • Gry i zabawy sportowe: piłka nożna, siatkówka, ping – pong, badmington.
  • Spotkania Społeczności, w trakcie których będziemy dbać o relacje i dzielić się obozowymi zadaniami.
  • Zajęcia żeglarskie – nauka wiązania lin, obsługi żagli, prace bosmańskie, sterowanie łódką.
  • Wieczorne ogniska z gitarą.
  • Zajęcia integracyjne, które pozwolą nam zbudować wzajemne relacje
  • Zajęcia twórcze z wykorzystaniem rysunku, improwizacji i fotografii.
  • Warsztaty korzystania z kompasu.
  • Wycieczka do parku linowego.
  • Wędrówki po okolicznych lasach. 
  • Gry i zabawy grupowe: mafia, wilkołaki, tajniacy.
  • Fabularna gra terenowa szlakiem mazurskich baśni.

Dajemy sobie prawo do pewnej elastyczności w dostosowaniu czasu pływania do warunków pogodowych i potrzeb grupy. Może być tak, że jedno dnia pływać będziemy do wieczora innego natomiast tylko kilka godzin lub w ogóle zostaniemy w porcie. Poznawanie portów, które odwiedzimy i historycznych miejsc na naszej trasie – też może być ciekawe.

Śniadania, obiady, kolacje oraz wszystkie przegryzki i przekąski przygotowywać będziemy na łódce korzystając z aneksu kuchennego. Skorzystamy z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Od czasu do czasu zjemy też pewnie obiad na lądzie.

Podczas postoju w porcie skorzystamy z jego zaplecza sanitarnego, żeby umyć się przed dalszą drogą. W zależności od miejsca postoju warunki mogą być oczywiście różne. Zdarzy nam się też pewnie mycie w jeziorze.

Rejs Mazury pod żaglami nie jest obozem żeglarskim. To znaczy, że poprzez udział w obozie uczestnicy nie mogą uzyskać  uprawnień żeglarskich. Nie jest to również obóz szkoleniowy. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy przyjemnie spędzili czas żeglując, a przy okazji, zupełnie naturalnie i na spokojnie poznali tajniki tej sztuki. Każdy z nastolatków spróbuje pewnie nie raz podczas rejsu swoich sił w obsłudze łódki, ponieważ wspólnie będziemy wykonywać wszystkie prace potrzebne do żeglowania.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w rejsie mogą wziąć udział jedynie osoby potrafiące pływać.

ŁÓDKI

W trakcie obozu naszym domem staną się łódki. Będziemy na nich mieszkać, spać, gotować, odpoczywać no i oczywiście żeglować.

Od 8 lat czarterujemy łódki od mazurskiej firmy Spid Jacht z Pięknej Góry. Wracamy do nich za każdym razem, gdy wybieramy się szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Dzięki temu wiemy, że otrzymamy jachty bezpieczne, sprawne techniczne i odpowiednio przygotowane do rejsu.

W roku 2023 pływać będzie na 7 – 8 metrowych żaglówkach Antila 24 oraz Antila 27.

ZAPISY I PŁATNOŚCI

Koszt udziału w Rejsie to 3890 zł

Cena zawiera:

  • spotkanie integracyjne przed wyjazdem,
  • 13 noclegów na kabinowej łodzi żaglowej,
  • posiłki : śniadanie, drugie śniadanie, obiad, kolacja przygotowywane wspólnie przez uczestników przy wsparciu wychowawców
  • opiekę wykwalifikowanych wychowawców,
  • program zajęć żeglarskich,
  • program zajęć twórczych,
  • bilety wstępu do atrakcji na trasie rejsu,
  • opłaty portowe oraz opłaty za toalety i prysznice, gdy będą dostępne,
  • zajęcia psychoedukacyjne,
  • bluzę obozową,
  • ubezpieczenie NNW,
  • podstawowe leki.

Cena nie zawiera transportu. Dla chętnych będziemy organizować wspólny transport z Warszawy pociągiem – koszt. ok. 100 zł.

Zgłoszenia na obóz przyjmujemy za pomocą formularza online. W ciągu 3 dni od wypełniania formularza, odsyłamy potwierdzenie wstępnej rezerwacji miejsca. 

Rezerwacja jest zagwarantowana po wpłaceniu zaliczki, w wysokości 500 zł.

Kwotę pozostałą do zapłaty należy wpłacić najpóźniej na 45 dni przed obozem.

Obozy letnie 2023 jest projektem non – profit. Oznacza to, że 100 proc. Waszych wpłat pokrywa 100 proc. kosztów związanych z jego organizacją.

Przed wypełnieniem zgłoszenia zapoznaj się z Regulaminem udziału.

UWAGA! Na obóz nastolatki nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów. Nie zabieramy również kieszonkowego.

Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego doświadczenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

KONTAKT

W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub za pomocą poczty elektronicznej.

e-mail: kontakt@obozynaszlaku.pl

Błażej Puziak, tel. 510 901 158  

Martyna Korejwo, tel. tel. 693 078 705

DOKUMENTY

  1. Regulamin udziału Rejs po Mazurach 2023.